Okucia do okien

Zanim kupisz nowe okna, sprawdź czy są w nich okucia Winkhaus!

Jednym z podstawowych elementów, z których składa się okno, jest okucie. Jakość i trwałość okucia ma decydujący wpływ na bezawaryjne i długoletnie użytkowanie okna. To od okucia zależy przede wszystkim komfort obsługi okna, płynne otwieranie, uchylanie i zamykanie skrzydła.

Okucie może spełniać wiele funkcji dodatkowych: reguluje intensywność przewietrzania, przytrzymuje skrzydło w wybranym położeniu, zabezpiecza przed zatrzaśnięciem podczas przeciągu itd, Przed podjęciem decyzji o kupnie okien warto zapoznać się z rozwiązaniami technicznymi, jakie proponuje system Winkhaus.

Blokady obrotu klamki FSSW / ALS-FSS


Blokada obrotu klamki FSSW wymusza prawidłową obsługę okna, tzn. uniemożliwia próbę uchylenia skrzydła, gdy okno jest otwarte. Blokada ALS-FSS zapewnia ponadto płynne przechodzenie skrzydła z położenia otwartego do zamkniętego, zapobiegając tarciu skrzydła o ościeżnicę, zwłaszcza w przypadku okien o dużych wymiarach.

Hamulec okienny FBP


Przy wietrznej pogodzie i podczas mycia okien dobrze jest zablokować otwarte okno lub drzwi balkonowe w dogodnej dla nas pozycji. Popularnym, lecz dość prymitywnym, sposobem radzenia sobie w tej sytuacji jest wkładanie przypadkowych przedmiotów pomiędzy ościeżnicę a skrzydło. Hamulec FBP pozwala na unieruchomienie otwartego skrzydła w wybranym położeniu za pomocą klamki. Przez zastosowanie ogranicznika DB eliminujemy natomiast niebezpieczeństwo uderzania skrzydła o ościeżnicę bądź krawędź wnęki okiennej przy przeciągu lub silnym wietrze.

Zatrzask balkonowy BK


Zatrzask balkonowy BK zapobiega uderzaniu otwartych drzwi o ościeżnicę przy przeciągu lub silnym wietrze. Wychodząc na balkon, wystarczy zamknąć drzwi, pociągając za specjalny uchwyt - zatrzask przytrzyma skrzydło w ościeżnicy. Drzwi otworzą się ponownie przy lekkim nacisku z zewnątrz.

Mechanizm wielostopniowego uchyłu okna MSL


Dzięki uzupełnieniu okucia o MSL możemy regulować strumień powietrza, wpływający do mieszkania. Mamy bowiem możliwość wyboru jednej z czterech pozycji uchylenia skrzydła. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy lubią spać przy otwartym oknie.

Ogranicznik otwarcia okna Ręczna regulacja okna Stopniowane uchylanie okna Trzpień ryglujący Możliwość wietrzenia przy zaryglowanym oknie


Masz pytania? Skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści odpowiedzą na każde z nich.